
Ik ben Wendy Hilbelink, 29 jaar en van beroep uitvaartverzorgster. Halverwege 2003 heb ik het Uitvaart Informatie Centrum in Winterswijk opgericht.
De naam zegt het eigenlijk al, het is een centrum waar je informatie kunt krijgen over alle onderwerpen die met een uitvaart te maken hebben. Ik heb voorbeelden van kisten en urnen, ik kan mensen wijzen op de verschillende mogelijkheden voor grafmonumentjes, noem maar op. Ik wil graag dat mensen een weloverwogen keuze maken voor hun uitvaart, dat zij weten wat er allemaal mogelijk is. Er zijn mensen geweest die zeiden: 'doe maar net als bij de buurvrouw', toen ik bij hen kwam om de uitvaart te regelen. Een bruiloft wordt ook op je eigen manier tot in de puntjes geregeld, waarom zou je dat met je uitvaart dan niet doen?
Toen ik net als uitvaartverzorgster begon, werd ik zwanger. Ik was blij, maar twijfelde of ik wel een goede beroepskeuze had gemaakt. Helaas is mijn kindje met 17 weken overleden en ergens 'voelde' ik dat het een teken was dat ik door moest gaan. Het afscheid van dit kindje is niet gegaan hoe ik het had gewild. Ik heb hem terug gebracht naar het ziekenhuis, omdat zij voor de crematie of begrafenis zouden zorgen, niet wetende dat ik dat ook zelf kon doen. Een tijd later was ik weer zwanger en wederom heb ik het kindje verloren, nu met 15 weken zwangerschap. Dit keer heb ik gelukkig wel afscheid kunnen nemen op mijn manier. Toch liep ik tegen bepaalde dingen aan, de kistjes voor kinderen zijn bijvoorbeeld veel te groot voor een kindje van 15 weken zwangerschap. Vlak na de bevalling ben ik dus het dorp in gegaan, op zoek naar een alternatief. Door mijn eigen ervaringen heb ik besloten dat ik anderen wil helpen, zodat zij niet tegen deze dingen aan zouden lopen, dat zij weten wat er mogelijk is. Ik heb bijvoorbeeld hele mooie alternatieven voor kleine kindjes, bijvoorbeeld mandjes, wikkeldoeken en cocoonen.
Dat ligt helemaal aan de verzekering die ze hebben afgesloten. Het maakt niet uit of je bij mij of bij je eigen uitvaarverzorger iets besteld. Ook ik stuur desgewenst de rekening naar de verzekering en die bepaald wat wordt vergoed en wat niet.
Hoofdzakelijk naar de kisten, welke kleuren mogelijk zijn en ook naar de verschillende soorten bekleding. Ook zijn er (oudere) mensen die hun steen alvast uitzoeken en alles, compleet met tekst, vast laten leggen zodat hun partner er later geen omkijken meer naar heeft.
De openingstijden zijn op maandag, woensdag en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur; ik ben niet altijd aanwezig, het kan voorkomen dat ik een uitvaart moet begeleiden. Wel is er altijd een vrijwilligster aanwezig, Veronika, die je te woord kan staan. Ik heb haar leren kennen toen ik de uitvaart van haar man regelde en het klikte zo goed dat wij contact hebben gehouden. Toen zij van mijn plan hoorde bood ze aan om me te helpen.
Ik kan merken dat het steeds drukker wordt. Mensen die langs wandelen kijken vaak in de etalage die we iedere maand veranderen. Een aantal van hen stapt dan ook naar binnen.
In principe iedereen die iets wil weten over de uitvaart. Van jong tot oud, van diverse geloven en nationaliteiten.
Een paar kilometer verderop ligt Duitsland, daar gelden heel andere regels met betrekking tot de uitvaart dan in Nederland. Het komt dan ook regelmatig voor dat Duitsers uit de grensstreek in Usselo of de Slangenburg worden gecremeerd. Hier mag je de as van de overledene mee naar huis nemen, in Duitsland niet. Ook voor hen heb ik dus verschillende mogelijkheden voor de asbestemming.

Gasthuisstraat 19
Uitvaart Informatie Centrum
7101 DP Winterswijk
0543-535772 (dag en nacht)
email Wendy Hilbelink
| Vorige | Index
|
Reageren? | Volgende |